Everything has a price

Wayne posted @ Wed, 18 Aug 2010 01:44:30 +0000 in Argument , 4023 readers

 这句话是地精的口头禅之一。当然,它们是精明的生意人,任何东西都可以被量化成一定数目的货币。而我,只看到“代价”二字。

 

代价是一种制约。正如我在合租中水电费分配方案上的意见一样,无论多么同情照顾怜悯对方,依然不可以独自承担所有的费用。费用必须按一定比例分担。这样才能让对方在使用的时候有所顾忌,不能随心所欲。

代价也能让人慎重。除去机会成本这种必然存在却经常难以评估的代价,一个明确并且价值相当的代价,会使人更加地深思熟虑,仔细选择。

代价更使人珍惜。免费的培训经常是收效甚微的,因为受众大多不珍惜,除了时间之外什么也不用付出,而有的人正好不缺时间。收费的培训则效果好得多,并不仅仅因为教员更努力了,更多的是因为受众更专心了。越是价格高昂,就越是让人刻骨铭心。考试也一样。十几块钱的六级我也考了两三次,100多的软考我就不敢造次。

 

这世界上会有很多情况下的最优解,然而总的来看,任何时候都存在着选择,在各个“way”的代价与收益中取舍。

UP Board 12th Class said:
Sat, 29 Oct 2022 09:40:22 +0000

Students can now access the UP Board 12th Class Model Question Paper 2023 that the board releases for Them Every year, and they can also download them from the Direct Links Provided Below. UP Board 12th Class Model Paper Students are advised to carefully read through the same in order to understand the Changes in the Paper Pattern as it is a new beginning for Students for Higher Studies. Students may use these UP Board 12th Sample Question Paper 2023 for Arts, Science, and Commerce to understand how the exam would be structured.


Login *


loading captcha image...
(type the code from the image)
or Ctrl+Enter